Connect with us

Hi, what are you looking for?

Akıllı Telefon

Cevabı Bulunamayan Soru: İOS mu Android mi?

Oyla post

Bu soruyu her akıllı telefon kullanıcısı mutlaka bir kere sormuştur. Arkadaş ortamından tutunda dev teknoloji portallarına kadar her yerde sorulan “iOS mu Android mi?” sorusunu kendi bilgi ve deneyimimiz ile bu yazımızda cevaplamaya çalıştık.

Öncelikle karşılaştırmada kullanılacak ana başlıkları belirlememiz lazım.

 • Fiyat
 • Özgürlük ve Güvenlik
 • Donanım, Yazılım ve Uzun Ömürlülük
 • Hız ve Stabilite

Gibi başlıklar bu yazımızın bölümlerini oluşturacak. Öncelikle söylemeliyiz ki sıralamanın hiç bir önemi yoktur.

Fiyat (iOS mu Android mi?)

Bu konuya ülke içi ve ülke dışı olarak 2 yönlü bakmalıyız. Bunun için öncelikle içerisinde Android işletim sistemini içeren Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo gibi markaları ve iOS‘un sahibi Apple’ın bu yazının yazıldığı andaki amiral akıllı telefonlarının ülke içi ve ülke dışı fiyatlarını karşılaştıralım.

Telefon/Ülke Türkiye Ülke Dışı
Apple (iPhone 12 Pro Max) TR, 512/6 – 19.999 TL Amerika, 512/6 –$1.399
Samsung (S20 Ultra) TR, 128/12 – 11.119 TL Amerika, 512/12 – $1,599.99
Huawei (Mate 40 Pro) TR, 256/8 – 13.999 TL İngiltere, 256/8 –£1,099.99
Xiaomi (Mi 10 Ultra) Ülkemizde resmi olarak satışı yok. Sahibinden üzerinde 256/12 kapalı kutusunun fiyatı: 10450 TL Global, 512/16 – $1,299.99
Oppo (Find X2 128) TR, 256/12 – 9.899 TL İngiltere, 256/12 – £905.35
Yurtdışı tüm modeller Sim-Free’dir. (iOS mu Android mi?)

Bu tablodaki telefonların en yüksek modeli ve fiyatı yer almakta. GB ve RAM opsiyonunun daha çok olduğu Android tarafında elimizden geldiğince en üst modeli kullandık. Görüyoruz ki bizim ülkemizdeki en iyi Samsung marka akıllı telefon 11 bin lira civarındayken en iyi Apple marka akıllı telefon 20 bin lira. Yurt dışındaysa işler tam tersi; Samsung’un en yüksek model cihazı, Apple’ın en yüksek model cihazından daha pahalı.

Diğer taraftan Huawei, Xiaomi ve Oppo markalarının cihazları hem yurtiçi hem yurtdışında Apple markasının cihazından daha ucuz.

Fiyat konusu tamamen bütçe meselesi olduğu için sizin inisiyatifinize kalmakta. Ucuz bir Android amiral gemisi de seçebilirsiniz, alt modelli bir iPhone’da…

Özgürlük ve Güvenlik (iOS mu Android mi?)

Özgürlük denince akla gelen ilk sorunlardan biri şüphesiz iOS işletim sisteminin kısıtlamaları ve Android’in kullanıcıyı özgür bırakması olacaktır. Sırf bundan dolayı bir işletim sistemine bağlı olan insanlar var.

Örnek vermek gerekirse Android tarafında markette paralı olan bir oyunun kırılmış halini .apk olarak indirip herhangi bir ek işlem yapmadan oynayabiliyorken iOS tarafında bu ne yazık ki hiçte kolay değil.

iOS tarafında harici yazılım müdahaleleri ile (JailBreak) bu sorunu kaldırabiliriz ancak her cihaz ve her modelde JailBreak işlemi yapılamamakta. Kaldı ki JailBreak modelden modele farklı şekillerde yapılmakta ve her JailBreak yöntemi kolayca uygulanamamakta. Örneğin bilgisayar’a bağlanarak yapılan bir yazılım değişikliği sırasında bağlantıda oluşabilecek bir sorun telefonunuzu yazılımsal, hatta donanımsal olarak kullanılamaz hale getirebilir. Deneyimsiz kişilerce yapılan yetkisiz müdahaleler yüzünden her yıl binlerce iPhone can vermekte…

iOS’un aslında en önemli ve akla gelebilecek kısıtı uygulama yükleyememek. Bunun sebebi ise cihazların kullanım ömrünü, güvenliği ve stabiliteyi olumsuz etkilemesi. Android cihazlara indirilip kolayca kurulabilecek yazılımlar aslında telefonun, yani sizin güvenliğinizi tehlikeye atabilmekte. iOS için halk arasında sürekli dile getirilen “paralı müzik dinleniyor” veya “dosyalar kısmı yok” gibi şeyler tamamen asılsız çünkü aslında böyle bir kısıt yok. App Store tarafından taranmış ve temiz bir çok müzik dinleme ve indirme uygulaması ücretsiz olarak bulunmakta. Aynı şekilde “Dosyalar” gibi telefonun kendi yazılımı ile gelen veya “Documents” gibi 3. parti uygulamalar ile cihazdaki dosyalara erişim sağlanmakta.

Son senelerde Android cephesinde güvenlik ile ilgili bir çok problem ortadan kaldırılmış olsada maalesef bu güvenlik sorunları hala devam etmekte. Mesela Android’in bir kaç sene önce gelen güvenlik önlemiyle telefona yeni bir uygulama kurarken sensör ve depolama izinlerini belirleyebiliyoruz, fakat bu aşılabilen bir duvar.

Aynı durum iOS tarafında da mevcut. Yani izinleri yönetebiliyoruz. Diyeceksiniz ki App Store’dan indirilen uygulamalar bizi izleyemez mi? Elbette ki bu mümkün, fakat Apple iOS 14 ile güvenliği bir adım daha ileriye taşıyarak mikrofonun veya kameranın hangi uygulama tarafından ne zaman kullanıldığını veya o an kullanılıp kullanılmadığını bize göstermekte. Ve ayrıca bir uygulamanın galerimizde bulunan hangi içeriği görüp göremeyeceğini de seçmemize olanak sağlamakta. Mesela facebook uygulaması tüm galerinizi göremeyecek…

Ama iCloud hacklenmişti!

Hayır, iCloud hacklenmedi. Hesap şifrelerini tahmin edilebilir düzeyde basit tutan insanlar hacklendi. “Brute Force” diye tabir edilen yöntemle hesapların şifreleri rastgele ve çok defa denenerek bulundu ve hesaplara erişim sağlandı. Şifrelerinizi “abc123” yaparsanız tabii ki hacklenecektir. Bunu hiç bir işletim sistemi veya sistem engelleyemez.

Donanım, Yazılım ve Uzun Ömürlülük (iOS mu Android mi?)

Donanım: bir bilgisayarı oluşturan fiziksel parçaların tümünün adıdır.(Telefonda bir bilgisayardır)

Yazılım: donanımları yönetmemizi sağlayan elektronik komutlardır.

Bu iki olgu en basit şekilde böyle açıklanabilir. Örnek ile açıklarsak ise donanım telefonun işlemcisi, yazılım ise işletim sistemidir.

Şu an akıllı telefon denince akla gelebilecek fiziksel şeyleri sıralarsak;

 • Ekran
 • CPU ve GPU
 • RAM
 • Anakart
 • Kameralar
 • Batarya
 • Depolama

gibi seçenekleri sıralayabiliriz. Konumuzda ele aldığımız markaların bazıları bu donanımların bir kısmını kendisi üretirken diğer donanımları ise başka üreticilerden tedarik etmekte.

Örneğin Apple firması işlemcileri kendisi ürettirirken ekranı Samsung firmasından, Huawei firması işlemciyi kendisi üretirken ekranı BOE firmasından tedarik etmekte. Böyle bir durumda marka ürettiği donanıma uygun bir yazılım üretmekte, cihazın ömrünü bir nevi ürettiği parça kadar kendi belirlemekte.

Kapalı kutu olarak tabir edilen iPhone’ların işlemcisi direkt iPhone’lara özel bir şekilde TSMC firması tarafından üretilmekte, bununla beraber bu işlemcinin üzerinde çalışacak yazılımı da kendisi üreten Apple, diğer firmalardan 2-0 öne geçmekte. Android işletim sistemi bildiğiniz üzere Google’a ait. Yani kalan 4 telefon üreticisinden hala bağlı olduğu bir yazılım devi var.

Bu firmaların işlemci tarafında ise Huawei kendi işlemcisi olan Kirin‘i (HiSilicon), Samsung kendi işlemcisi olan Exynos‘u kullanmakta. Xiaomi ve Oppo ise Qualcomm veya MediaTek gibi firmalardan yonga seti temin etmekte. Huawei ve Samsung’da bu durumda kalan 2 firmaya nazaran daha stabil telefonlar üretmekte çünkü işletim sistemine daha uygun işlemcileri direkt kendisi üretebiliyor. HarmonyOS atılımı ile yazılım alanında da dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefleyen Huawei; daha uyumlu telefonlar yapmaya Samsung’dan bile bir hayli yatkın durumda.

Sadece işlemciden bahsetmek olmaz, diğer donanım birimleri ile ilgili de bir bilgilendirme yapalım:

Donanım/Telefon ÜreticisiAppleSamsungHuaweiXiaomiOppo
EkranSamsung, BOE, LG DisplaySamsungSamsung, BOE, LG DisplayHuaxing OptoelectronicsRoyole
CPU ve GPUTSMCSamsungHuaweiQualcomm, MediaTek, Pinecone ElectronicsQualcomm, MediaTek, Samsung
RAMSamsungSamsungSK Hynix, SamsungMicronSK Hynix
AnakartIntelSamsungHuaweiFoxconnOppo
KameralarSony, QualcommSamsungLeicaXiaomiOppo
BataryaSamsungSamsung, Sony, AmperexHuaweiXiaomiOppo
DepolamaToshiba, SamsungSamsungSK Hynix, SamsungSK HynixSK Hynix
iOS vs Android

Listede görüyoruz ki Samsung neredeyse tamamen kendi donanımlarını kullanıyor ve bu donanımları Android işletim sistemi ile çalıştırmakta. Buna karşın Apple alanlarında en iyi olan üreticilerden donanım tedarik etmekte ve bunları iOS ile çalıştırmakta. Kullanılan donanımlara özel bir yazılım üreten Apple cihazları aynı sene çıkan diğer tüm Android cihazları benchmark ve kullanım testlerinde geçmekte. 16 GB Ram kullanılan bir Android cihaz nasıl olurda 6 GB Ram kullanan bir iOS cihazı geçemez? Burada anlıyoruz ki önemli olan faktör yazılım, yani işletim sistemi. 5-6 sene kadar güncelleme desteği alan iPhone’ların sırrı tamamen donanımlarına uygun yazılımdan kaynaklanmaktadır. Özellikle sosyal medya kullanan kişiler fark etmiştir; iPhone’lardan atılan bir instagram hikayesi cam gibiyken Android amiral gemilerinde bile kalite çok düşmekte.

Bu da iPhone cihazları muadillerine göre daha uzun ömürlü bir cihaz yapmakta.

Hız ve Stabilite (iOS mu Android mi?)

Bir zincirin dayanıklılığı en zayıf halka kadardır. Bu kural bilgisayarlar içinde geçerlidir. Bir bilgisayarın hızı içerisinde çalışan en yavaş donanımla sınırlıdır. Örneğin Apple’ın son cihazlarında kullandığı A14 Bionic işlemcisi ve Android cihazların amiral gemilerinde kullanılan Snapdragon 865 işlemcisinin kağıt üzerindeki karşılaştırmalarına bakalım:

iOS mu Android mi?
Kaynak: https://www.cpu-monkey.com/tr/compare_cpu-qualcomm_snapdragon_865_plus-1667-vs-apple_a14_bionic-1693

Gördüğünüz üzere işlemcilerin transistör mimarisinde 2 nm fark bulunmakta. Ayrıca CPU ve GPU çalışma frekanslarının da arasında fark olduğu görünmekte.

Daha iyi bir işlemciyi kullanan Apple, her ne kadar rakip cihazlarda ki RAM miktarından daha düşük RAM’leri cihazlarında kullansa da bu açığı iOS’un stabilliği ile kapatmakta ve gerek benchmark testleri, gerek günlük kullanımda rakiplerinin önüne çıkmakta.


iOS mu Android mi? yazımızın sonuna geldik. Yorumlar kısmından fikirlerinizi ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

Twitter

5/5 - (3 votes) Snapchat tarafından tasarlanan hikaye formatı, günümüzün en ünlü sosyal ağlarının her birinde yoluna devam etti. Fleets’ler; Instagram, Snapchat veya Facebook...

Açık Kaynak

Oyla post Covid-19 pandemisinin hayatımıza işlediği bu zamanlarda uzaktan çalışma daha kalıcı hale geldi. Şirketler genel seçeneklerden daha düşük maliyetli, daha fazla gizlilik ve...

WordPress

5/5 - (2 votes) In this article, we have researched and examined the beautiful GitHub WordPress Themes for you. WordPress… So the most used...

Bilgisayar

Oyla post SWAP Alanı Nedir? Özellikle sunucularda ve düşük donanımlı linux sistemlerde kullanılmasıyla anılan SWAP alanı hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda size SWAP...