Connect with us

Hi, what are you looking for?

Bilgisayar

PancakeSwap Nedir? PancakeSwap Hakkında Her Şey.

PancakeSwap Nedir?
İsmi iştah açan ve tatlı mı tatlı bir imajı olan borsa PancakeSwap, Binance Smart Chain merkeziyetsiz bir coin borsasıdır.

5/5 - (4 votes)

PancakeSwap Nedir?
PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap Nedir?

İsmi iştah açan ve tatlı mı tatlı bir imajı olan borsa PancakeSwap, Binance Smart Chain’de geliştirilen merkeziyetsiz bir coin borsasıdır.

Binance Smart Chain (BSC)’deki en popüler merkezi olmayan borsa (DEX) olan PancakeSwap, devasa likiditesi, geniş kapsamlı özellik seti ve oldukça büyük kullanıcı tabanı sayesinde son aylarda blockchain alanında bir fenomen haline geldi.

Platform, kullanıcıların merkezi hizmetlere güvenmeden veya özel anahtarları üzerindeki kontrolünü kaybetmeden Binance Coin (BNB) ve çok çeşitli BEP-20 jetonlarını güvenli bir şekilde ticaret yapabilmelerini sağlamak için tasarlanmıştır.

Merkezi olmayan bir değişim olarak, PancakeSwap’taki tüm işlemler akıllı sözleşmelerle otomatik olarak yürütülür ve karşı taraf risklerini tamamen ortadan kaldırır.

PancakeSwap‘ın arkasındaki ekip tamamen anonim olmasına rağmen, platform Certik ve Slowmist dahil olmak üzere birçok önde gelen blockchain güvenlik firması tarafından denetlendi. Platform aynı zamanda tamamen açık kaynaklıdır, çünkü PancakeSwap web sitesi ve akıllı sözleşme kodu kamuoyunun incelemesine açıktır. Bununla birlikte, ekibin iki ortak lider (Hops ve Thumper) ve çeşitli mühendisler de dahil olmak üzere bir düzineden fazla üyeden (şefler olarak bilinir) oluştuğu bilinmektedir.

Platformun Eylül 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana, yalnızca kullanıcı sayısında ve desteklenen varlıkların likiditesinde değil, sunduğu özelliklerin çeşitliliğinde de çarpıcı bir büyüme gördü. Şimdi, PancakeSwap, hepsi platformun yerel yardımcı programı token — CAKE etrafında inşa edilmiş olan DeFi araçlarının bütün bir ekosistemi olarak düşünülebilir.

Cake Nedir?

PancakeSwap’ın yerel bir yardımcı programı olan kek, büyüyen peyzajda çeşitli amaçlar için kullanılır. Başlıca işlevleri verim tarımı, esnetme, gözleme Piyangosuna katılma ve platformun topluluk yönetişim portalı üzerinden yönetişim önerileri hazırlama ve oylamadır.

PancakeSwap Nasıl Çalışır?

PancakeSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM) olarak bilinen bir DEX türüdür. Bu esasen sipariş defterleri, teklif / talep sistemi veya limit / piyasa emirleri olmadığı anlamına gelir.

Bunun yerine, platformda işlem yapan kullanıcılar, bir veya daha fazla likidite havuzundan otomatik olarak likidite çeker ve işlem tamamlandıktan sonra yeniden dengelenir. PancakeSwap gibi bir amm’de yapılan işlemler, havuzun bir tarafından likiditeyi çıkarır ve diğerine likidite ekler, böylece o havuzdaki varlıkların ağırlıklarını ve göreceli değerlerini değiştirir.

Bu likidite, mevcut toplam likidite miktarını artırmak için bir likidite havuzunun her iki tarafına eşit değerler ekleyen (örneğin BNB / USDC) likidite sağlayıcıları (LP’LER) olarak bilinen kullanıcılar tarafından sağlanır. Kullanıcılar, söz konusu havuzdaki paylarını temsil eden LP belirteçleri alırlar. Bu belirteçlerin havuzun bir kısmını almak için döndürülmesi gerekir. Lp’ler likidite sağlama karşılığında, katkıda bulundukları havuzların oluşturduğu işlem ücretlerinden pay alırlar. Çoğu likidite sağlayıcılar arasında paylaşılan yapımcılar ve alıcılar için% 0,25 oranında sabit bir işlem ücreti vardır.

Merkezi olmayan bir uygulama (DApp) olarak, PancakeSwap’a genellikle MetaMask, TrustWallet veya WalletConnect gibi desteklenen bir Web3 cüzdanı üzerinden erişilir. Binance Akıllı Zincirini destekleyecek şekilde yapılandırıldıktan sonra, bu cüzdanlar sezgisel PancakeSwap ön ucu aracılığıyla PancakeSwap akıllı sözleşmeleriyle etkileşimde bulunmak için kullanılır.

Platform, şu anda üretilen tüm işlem ücretlerinin% 15’ini alan PancakeSwap hazinesi tarafından finanse edilmektedir. Resmi belgelere göre, hazine’den gelen fonlar platformun bakımı ve bakımı ile ilgili çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Bunlara maaşlar, denetimler, ödüller, ödüller, ev sahipliği vb. Dahildir.

PancakeSwap İle İlgili Güncellemeler

Platform, 2020’deki lansmanından bu yana, her biri yeni ürün ve özelliklerin eklendiğini gören çeşitli yükseltmelerden geçti. PancakeSwap, Nisan 2021’de V2’ye yükseltildi ve geliştiricilere şurup havuzlarında otomatik birleştirme ve bir yönlendirme programı ekleme gibi platformun gelecekteki işlevselliğini geliştirme konusunda daha fazla özgürlük sağladı. Bunu daha sonra ücret çizelgesinde (% 0,2’den% 0,25’e) bir değişiklik izledi ve bunun% 0,05’i halka açık piyasadan kek satın almak için kullanıldı ve daha sonra jetona başka bir deflasyonist tamirci eklemek için yakıldı.

PancakeSwap’ın arkasındaki şefler şu anda somut bir yol haritası tutmuyor, ancak halka açık bir yapılacaklar listesi var (belirli tarihler olmadan). Listede önemli bazı öğeler belirli süreli esnetme ürün ekleme özellikleri arasında borç ve krediler ve kullanıcıların görevleri tamamlama ve tesviye ederek NFTs kazanmak için izin vardır.

PancakeSwap’ı Benzersiz Kılan Nedir?

Binance Akıllı Zinciri üzerine inşa edilen PancakeSwap, son kullanıcılara mükemmel bir ticaret deneyimi sunmak için benzersiz özelliklerinden yararlanıyor. Birincisi, son derece düşük işlem ücretlerinden ve hızlı onay sürelerinden yararlanır — işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesini sağlar. Ayrıca genelde çalışan ön gibi deplasman saldırıları muzdarip, blockchains başka AMMs daha güvenli yavaş bloğu ile kullanmak için yapım değil.

Bunun ötesinde, PancakeSwap ayrıca birçoğu KEK sahiplerine ek fayda sağlayan çok çeşitli ikincil özellikler sunar. Şu anda bunlardan en belirgin olanları şunlardır:

İlk Çiftlik Teklifleri (IFOS)

İlk DEX Teklifine (IDO) benzer şekilde, PancakeSwap, kullanıcıların halka açılmadan önce yeni erken aşama projelerinin belirteçlerini satın almalarını sağlar. Ancak bu durumda kullanıcılar, İlk Çiftlik Teklifi (IFO) sırasında yeni proje belirteçleri için CAKE-BNB likidite sağlayıcısı (LP) belirteçlerini değiştirir. Sürecin bir parçası olarak, toplam fonların yarısı (denklemin KEK tarafı) yakılır — belirteç için başka bir deflasyonist tamirci eklenir.

Bu yöntem kullanılarak başlatılan projelerden bazıları Ditto, Soteria ve Hot Cross’u içerir.

Verim Çiftlikleri

PancakeSwap, kullanıcıların çok sayıda verim çiftliğinden birinde desteklenen likidite sağlayıcısı (LP) belirteçlerini istifleyerek ek bir getiri elde etmelerini sağlar. Bir verim çiftliğine katılarak, kullanıcılar LP jetonlarında bir kek verimi kazanırlar. Bu, işlem ücretlerinden elde edilen getirilerin üstündedir.

Kesin APY çiftlikten çiftliğe değişebilir, ancak yüzde yüz kadar yüksek olabilir. Ama kullanıcılar genel verimleri içine potansiyel geçici kayıplar faktör gerekir.

Şurup Havuzları

Şurup havuzları, PancakeSwap’ın basit istifleme işlevselliğine eşdeğerdir. Platformun Şurup havuzları aracılığıyla kullanıcılar, KEK veya başka bir ödül jetonu şeklinde bir verim elde etmek için çeşitli BEP-20 jetonları koyabilirler.

Verim çiftliklerinde olduğu gibi, her havuz için APY önemli ölçüde değişebilir ve kullanıcıların gerçek getirilerini hesaplamak için yatırdıkları varlıkların değişen değerini göz önünde bulundurmaları gerekir.

Piyango v2

PancakeSwap, merkezi olmayan borsalar arasında sıra dışıdır, çünkü aynı zamanda bir piyango özelliği de sunar — kullanıcıların potansiyel olarak büyük bir kek kabını aşağı çekmek için piyango bileti satın almalarına izin verir.

Tek bir biletin fiyatı mevcut fiyatlarda yaklaşık 5 $’dır, ancak kullanıcılar aynı anda 100 bilet satın alarak% 4,95’e varan bir indirim alabilirler. Ödül havuzunun toplam% 40’ı, piyango biletindeki altı sayıyı da eşleştiren kullanıcılara tahsis edilir ve ödül kazananlar arasında eşit olarak paylaşılır.

Tahmin Piyasaları

PancakeSwap’ın tahmin piyasası aracı, kullanıcıların Binance Coin’in (BNB) fiyatının 5 dakikalık bir zaman diliminde yükselip düşmeyeceğini tahmin etmelerini sağlayan basit bir özelliktir. Kullanıcılar, fonlarını, piyasanın yönünü doğru tahmin edenler arasında paylaşılan bir ödül potuna toplar. Kaybedenler bahis tutarını kaybeder.

NFT Koleksiyonları

Şubat 2021’de PancakeSwap, kullanıcıların mevcut Bunny NFT’LERİNDEN birini satın aldıktan sonra bir NFT profil resmi seçmelerine olanak tanıyan NFT Profilleri olarak bilinen yeni bir özellik ekledi. Tam bir profile sahip kullanıcılar, ödül kazanmak için özel takım etkinliklerine katılmalarına izin verilecek bir takıma da katılabilecekler. Temmuz 2021 itibariyle en popüler takım Şurup Fırtınası.

Pancakeswap’ta Topluluk Yönetimi

PancakeSwap kısmen topluluk tarafından yönetilmektedir. Bu, PASTA sahiplerinin yönetim önerilerine oy vermek için PancakeSwap’ın yerel oylama portalını kullanabileceği anlamına geliyor. Bunlardan bazıları PancakeSwap çekirdek ekibi tarafından masaya yatırılırken, diğerleri topluluk tarafından masaya yatırılacak.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

Twitter

5/5 - (3 votes) Snapchat tarafından tasarlanan hikaye formatı, günümüzün en ünlü sosyal ağlarının her birinde yoluna devam etti. Fleets’ler; Instagram, Snapchat veya Facebook...

Açık Kaynak

Oyla post Covid-19 pandemisinin hayatımıza işlediği bu zamanlarda uzaktan çalışma daha kalıcı hale geldi. Şirketler genel seçeneklerden daha düşük maliyetli, daha fazla gizlilik ve...

WordPress

5/5 - (2 votes) In this article, we have researched and examined the beautiful GitHub WordPress Themes for you. WordPress… So the most used...

Bilgisayar

Oyla post SWAP Alanı Nedir? Özellikle sunucularda ve düşük donanımlı linux sistemlerde kullanılmasıyla anılan SWAP alanı hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda size SWAP...