Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in Unknown on line 0
Python Dersleri - Nedir? Neler Yapılır? - Furkan Ege - Blog

Python Dersleri – Nedir? Neler Yapılır?2 dakikada okunabilir

programlama-dilleri-dersleri-python-1

Merhaba değerli okuyucular, python dersleri serimizin ilk dersine hoş geldiniz.

Sizinle bu ders serisinde; programlama dillerinin İsviçre çakısı diyebileceğimiz, kimine göre piton, paytın, faytın, fayton olarak anılan programlama dili Python‘u işleyeceğiz.

Python ile ilgili genel geçer bir kaç bilgiyi ayrı ayrı başlık altında açmak yerine cümle cümle sıralı ve kısmen düzenli şekilde paylaşmayı tercih ediyorum. O Yüzden kalın kalın başlıklar kullanmayacağım bu yazıda. Bu dil, çok güçlü ve genel amaçlı bir programlama dilidir. Web uygulamaları, veri bilimi, masaüstü ve konsol yazılımları geliştirme, yapay zeka uygulamaları vb. bir çok alan için kullanılır. Neyse ki Python’un bu kadar işlevinin yanında çok basit ve kullanımı kolay bir söz dizimi vardır. Bu da Python’u, programlamaya yeni başlayanlar için mükemmel bir dil yapar.


Kod: >>> print (“Merhaba Dünya)

Konsol Çıktısı: >>> Merhaba Dünya


Her ne kadar dili anlamada ve öğrenmede çok gereksiz olsada dilin tarihçesinden bahsedeyim birazcık. Bu dili tasarlayan zat-ı muhterem “Guido van Rossum” adında Hollandalı bilgisayar programcısıdır (Evet möhendis değil, brogramcı.) Bu kişi 65 yaşına dayanmış olmasına rağmen hala bilişim sektöründe aktiftir. Öyle ki şu an Dropbox’ta çalışıyor, helal olsun dayımıza.

Dilin piyasaya ilk çıkışı 1991 yılıdır. Bu dil neredeyse her türlü işletim sisteminde çalışabilir. (Unix , LinuxMacWindowsAmigaSymbian). 29 yaşında ki bu dilin geliştirmesini şu an “Python Geliştirme Vakfı” adında ki gönüllü bir oluşum sürdürmektedir (tabi ki Guido hala aktif olarak dilinin geliştirilmesinin başında.)

Bu dilin bir çok işletim sisteminde çalıştırılabildiğini söylemiştim. MacOS, Linux ve Linux çekirdeğini kullanan işletim sistemlerinin hepsinde Python programlama dili gömülü olarak gelmektedir.

Windows camiasında ise python.org adresi üzerinden kolayca indirebiliyoruz. Ben sizle dersleri windows üzerinde işleyeceğim. Linux’ta ne kadar stabilse windows’ta da o kadar stabildir bu dil. Sistem ayrımı yapmak yerine en çok kullanılan işletim sisteminde sizlerle işlemem daha mantıklı olacaktır. Herkes Linux kullanamaz, herkes Mac sahibi de olamaz. Ama herkes windows kullanabilir.. Neyse konumuz bunlar değil.

Ders işleyişi için öncelikle şuradan Python’un 3.8.2 sürümünü indirelim. (Yazının yazılma tarihinde ki en güncel sürüm.)

Elbette ki .exe’nin standart kurulum işlemleri olacaktır. Bunları devam yazımızda adım adım resimler ile yer vereceğim. Bu yazımı Python ile ilgili genel bilgileri verdiğimi düşünerek bitiriyor ve sizi “Python Dersleri – Kurulum” yazısına davet ediyorum:

Python Dersleri – Python Kurulumu


Tüm Python Dersleri

1Python Dersleri – Nedir, Neler Yapılır
2Python Dersleri – Python Kurulumu
3Python Dersleri – PyCharm Kurulumu
4Python Dersleri – PyCharm İle İlk Proje
5*Özel ders: Python Dersleri – Flask Uygulaması Nasıl Yayınlanır?
6Python Dersleri – Python Aritmetik İşlemler

Furkan Ege

Furkan Ege

Ben Furkan Ege.

10 comments

 1. Çok yararlı bir makale olmuş, elinize sağlık.

  1. Teşekkür ederim, umarım size bir şeyler katmıştır 🙂

 2. Güzel bir makale, elinize sağlık hocam.

  1. Teşekkür ederim, umarım size bir şeyler katmıştır 🙂

 3. Hocam gerçekten çok sade şık ve güzel anlatmışsın kolayca anladım ellerinize sağlık

  1. Teşekkür ederim, umarım size bir şeyler katmıştır 🙂

 4. Süper bir yazı, elinize emeğinize sağlık…

 5. Tatlı bir blog! Yahoo’da gezinirken buldum.

 6. Ellerinize sağlık. Başarılı bir ders olmuş.

 7. Başarılı bir ders yazısı olmuş. Aritmetik işlemler dersini bekliyorum.

Bir cevap yazın

DMCA.com Protection Status