SWAP Alanı Hakkında Her Şey! [2 Dakikada]2 dakikada okunabilir

swap-alani

Özellikle sunucularda ve düşük donanımlı linux sistemlerde kullanılmasıyla anılan SWAP hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda size SWAP alanı hakkında her şeyi anlatacağız.

Swap alanı (veya takas), bir bilgisayarın gerçek belleğinin (RAM) yetmediği yerlerde sabit diskinizin bir bölümünün RAM gibi çalışmasını sağlayan alandır. Bazen bir bellek dosyası (SWAP dosyası) da denilebilmektedir.

HDD veya SSD teknolojileri her ne kadar swap için kullanılsada RAM kadar hızlı olamadıkları için standart işlem performansı veremeyebilirler. Özellikle HDD’ler mekanik aksamlara sahip olduğu için swap olarak kullanıldıkları sırada fazla ısı ve ses yayabilirler. Windows bilgisayarlarda; Sistem Özellikleri>Gelişmiş>Performans>Gelişmiş>Sanal Bellek kısmından size uygun olan SWAP alanını seçebilirsiniz.

Eğer bunun otomatik olmasını istiyorsanız; “Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

RAM kapasitenize göre önerilen SWAP alan boyutları tabloda görüldüğü şekildedir:

0 MB ile 256 MB arasında RAMRAM boyutunun 3 katı
256 MB ile 512 MB arasında RAMRAM boyutunun 2 katı
512 MB ile 2GB arasında RAMRAM boyutunun 1,5 katı
2 GB ile 16 GB arasında RAMRAM boyutu kadar
16 GB ve daha fazla RAM16 GB
Kaynak: linux.com/news/all-about-linux-swap-space/

Microsoft işletim sistemi varsayılan swap dosya adları ve konumları:

Windows NT, 2000, XP, Vista, 7 ve daha üstüPAGEFILE.SYSC:\
Windows 95, 98, and MEWIN386.SWPC:\
Windows 3.x386PART.PARC:\WINDOWS
SWAP Alanı Hakkında Her Şey!

SWAP alanı kullanarak RAM’in yetersiz geldiği yerlerde bilgisayar kullanımına bir şekilde devam edebilirsiniz. Projeniz üzerinde çalışırken bilgisayarın aniden donmasını, veya online bir FPS oyununda mavi ekran almanızı büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

SWAP Alanı Hakkında Her Şey!
SWAP Alanı Hakkında Her Şey!

SWAP kullanımı sonuçta SSD veya HDD’ye veri yazma işlemidir, bu da onların ömrünü etkileyecektir. 1000 TB yazma ömrü biçilen bir diskinize günde bir kaç MB veya GB yazma yapılması diskinizi yakmaz, merak etmeyin 🙂

#EvdeKal


Furkan Ege

Furkan Ege

Ben Furkan Ege.

1 comment

  1. Başarılı ve açıklayıcı olmuş hocam, elinize sağlık.

Bir cevap yazın

DMCA.com Protection Status