Wipe Etme Hakkında Her Şey [5 Dakika]5 dakikada okunabilir

Wipe Etme Hakkında Her Şey!

Bugün sizlere sahip olduğunuz herhangi bir HDD, SSD veya USB’nin içeriğini nasıl ‘tamamen’ bozabileceğinizi, yani wipe edebileceğinizi anlatacağım. Yazımız bittiğinde wipe etme hakkında her şeyi öğrenmiş olacaksınız.

Öncelikle yazının en sonunda ki bilgilendirme kısmını okuyarak yazıya devam etmenizi öneririm. Okuduysanız ve sizin için uygunsa devam edelim.

Malumunuz kişisel verilerin güvenliği son yıllardır çok gündemde ve kullanıcıların tedirgin olduğu bir nokta.
Bu noktada dijital verilerin güvenliği de çok önemli bir konu haline geliyor.
Sahip olduğunuz bir USB bellek veya taşınabilir diskinizde mutlaka önemli verileriniz vardır, başka kişilerin görmesinden çekindiğiniz verilerden bahsediyorum.

‘E tabii ki’ dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu verilerinizin olduğu depolama birimini satmanız veya elinizden çıkarmanız gerekebilir.
İlk adım olarak verileri seçip sağ tık ile sil yapar ve sonrasında diski biçimlendirip güvenli bir şekilde o verileri sildiğinizi düşünebilirsiniz, ama maalesef dijital Dünya’da bu işler böyle yürümüyor. Çünkü 01’lerden oluşan dijital veriler; asla silinmez. Evet çok kesin konuşuyorum, asla. Sildiğinizi düşündüğünüz şey verilerin kendisi değil; onların diskte ki adresi, konumu, dizinidir.

Örnek vermek gerekirse; USB belleğiniz bir kitap, içinde ki veriler kitabın içeriği, onların adresi/konumu/dizini ise kitabın içindekiler kısmıdır. Sizin ilk etapta sildiğinizi düşündüğünüz şey kitabın sadece indeks kısmıdır.

Belirli kurtarma programları ile bu verileri kurtarabilirsiniz(yakında bu konu ile yazı blog’da olacak).
Gelişen bilgisayar teknolojisi, parçalanmış bir HDD’den bile veri kurtarabilmeye müsaittir.Tabi ki bunun da bir çıkar yolu vardır.
Depolama biriminizi çekiçle parçalayıp, üzerine asit döküp sobada yakarsanız verilerinizi asla kurtaramazlaar 🙂
Fakat size anlatacağım işlemler sayesinde diske sadece dijital işlemler uygulayacak ve verilerin bu şekilde kullanılmaz olmasını sağlayacağız.
USB, HDD veya SSD’de ki verileri veya tamamen depolama birimini wipe (yok etmek, parçalamak, bozmak, kullanışsız hale getirmek.) etmek için bazı programlar vardır.
(tanıtacağım bütün programlar ücretsizdir.)

Wipe Etme Hakkında Her Şey!
Eraser Programı

Size tanıtacağım ilk program ‘Eraser‘ adlı program sayesinde verilerinize bazı wipe etme işlemleri uygulayacak ve diske fiziksel hasar vermeden verilerini bozabileceksiniz.
Programın kendine has yöntemleri var ve bu yöntemlerin temel olarak yapabildiği şeyler;
1- Gutmann (35 geçiş)
2- US DoD 5520.22-M (8-306./E, C & E) (7 geçiş)
3- PCMP TSSIT OPS-II (7 geçiş)
4- Schneier 7 pass (7 geçiş)
5- German VSITR (7 geçiş)
6- US DoD 5520.22-M (8-306./E) (3 geçiş)
7- British HMG IS5 (Enhanced) (3 geçiş)
8- US Air Force 5020 (3 geçiş)
9- US Army AR380-19 (3 geçiş)
10- Russian GOST P50739-95 (2 geçiş)
11- British HMG IS5 (Baseline) (1 geçiş)
12- Psedorandom Data (1 geçiş)
13- First/last 16KB Erasure
…olarak sıralanabilir.

13. harici her yöntem belirtilen sayı kadar verilerin üzerinden geçer. Her dosyanın 0 ve 1’lerini değiştirerek verinin okunmaz olmasını sağlar. 13. yöntem ise, dosyanın başında ki ve sonunda ki 16KB’lık bir kısmının üzerine rastegele veri yazarak veri bütünlüğünü bozar.
Eraser programı ayrıca zamanlanmış görevler ile çöp kutunuzu, boş disk alanını, diski, disk bölümünü, klasörleri ve dosyaları wipe etmenizi sağlar.

İkinci program ise Roadkil’in Flash Disk Wipe programıdır.
İsimden anlaşılacağı üzere USB diske wipe işlemi uygular.
Kullanması çok basit olan program üzerinden işlemin uygulanacağı sürücüyü seçip, rastgele veya boş veri ile (sadece 0) üzerine kaç kere yazılacağını belirterek işlemi başlatıyoruz.

Üçüncü ve dördüncü programlar HDD ve SSD’ler için (Dikkat! Bu kısımı özellikle deneyimsiz kişilerin uygulaması önerilmez, doğacak hiç bir problemden sorumlu değilim.)
HDD‘ler için DBAN’ı , SSD‘ler için Secure Eraser‘ı kullanacağız.
DBAN’ı CD/DVD ortamına yazın ve sistemi BIOS üzerinden CD/DVD ROM üzerinden boot ederek devam edin.

(JBOD modu devreye alarak) Diski seçerek, M tuşu ile metodunuzu belirleyin (Örneğin; DoD Short 3-passes), ardından F10 ile işlemi başlatın.. SSD silinmesi için kullanılan algoritma yapısı manyetik harddisk yapısından farklıdır. Çünkü veriler sıralı bir sektör yapısı ile tutulmamaktadır.Yazılımı indirin, CD veya Flash sürücüsüne yükleyin. Terminal’den hdderase komutu ile programı çağırarak, manyetik, SSD veya Hibrit diskleri wipe edin…

Eveeet, Wipe etme hakkında her şeyi öğrenmiş olduk.
Satacağınız, iade edeceğiniz veya servise yollayacağınız herhangi bi depolama biriminizde ki değerli verileriniz bu yollar ile en güvenli şekilde wipe edebilirsiniz.
Kesinlikle biçimlendirmeden iyidir 🙂 Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere.


BİLGİLENDİRME METNİ

Okuyacak ve büyük ihtimalle yapacak olduğunuz hiç bir işlemden sorumlu değilim. Doğabilecek herhangi yazılımsal veya fiziksel bir sorundan sorumlu değilim.
Yapacak olduğunuz şeyler tamamen sizin rıza ve kararınız. Ben sadece bilgimi ve deneyimimi aktarıyorum.


Furkan Ege

Furkan Ege

Ben Furkan Ege.

Bir cevap yazın

DMCA.com Protection Status