Asla var olmamış yüzler: Yapay Zeka.3 dakikada okunabilir

var-olmayan-yuzler

Uydurmuyorum, başlık click-bait (kandırma) değil merak etmeyin. Gerçekten de olmayan kişilerden bahsediyorum. Aşağıda gördüğünüz site size böyle çıktılar sunuyor. Tamamen rastgele dersem cuk oturur. “Nasıl oluyormuş bu” dediğinizi duyar gibiyim. Çok basit, yapay zeka sayesinde.

Sitenin ve yazılımın sahibi NVIDIA şirketi. NVIDIA, oyunlara özel grafik ara birimleri, otonom araçlara ve telefonlara yongalar üreten ve pazarlayan, alanında Dünya devi olan bir şirket. GTX ve RTX serisi ekran kartlarının yaratıcısı bu şirkettir. Sitelerinde bulunan yapay zekalar sayesinde; siteyi her yenilediğimizde karşımıza çıkan yüzlerin hepsi bir yapay zeka sayesinde bir oluşturuluyor.

yapay-zeka-olusturan-site

Arkasında ki çalışma mantığını merak edenleri yazının devamına bekliyor ve diğerlerinizi site ile baş başa bırakıyorum.

Site: thispersondoesnotexist.com

Görüntü işlemenin, makine öğrenmesinin ve makine öğrenmesinin bir çeşidi olan üretken çekişmeli ağlar (GAN)’ın (bkz: DeepFake) dibine kadar kullanıldığı bu sitede ki yüzlerin oluşma süreci kısaca şöyle;

Veri girişi:

Gerçek kişilere ait onlarca, yüzlerce hatta binlerce fotoğraf ve görüntü, yükleme yöntemi veya görüntüleme cihazları aracılığı ile makineye tanıtılıyor ve makine bunları hafızasına alıyor.

Eğitim:

Bundan sonra devreye makinenin eğitimi giriyor. Yüklenen dosyaların her biri ile eğitilen makine bizim sayemizde eğitim-öğretimine başlıyor. (Yüz hatları, ten tanıma, kulak-burun-dudak-göz vb organları tanımak.). Aşağıda verilen GitHub sayfasına bakacak olursanız; 100 bin içerik ile eğitildiğini göreceksiniz. Vay anasını sayın seyirciler 🙂

Çıktı/Sonuç:

Sonrasında ise dijital görsel düzenleme teknikleri kullanarak farklı yüzler ile tamamen rastgele ve hiç var olmamış yüzleri bize çıktı vermesi için makineye komut vermemiz yetiyor. Bunlar anlatılarak bir kaç cümleye sığdırılan işlemler olsada arkasında çalışan binlerce satır kod ve saatlerce emeği unutmamamız gerekiyor.

Yazılımın kütüphanesi TensorFlow. Özellikle görüntü işleme ile ilgili projeleri gerçekleştiren geliştiricilerin aşina olduğu bu açık kaynaklı ücretsiz kütüphane bu yazılımda da kullanılmakta.

Yazılım kaynak kodlarına GitHub aracılığı ile buradan ulaşabilirsiniz.

Yapay zeka dallarının ve teknolojilerinin ne kadar ilerlediğini görüyoruz.

İlginizi çekebilir: Yapay zeka beyin aktivitesini yazıya dönüştürebildi.


anahtar kelime havuzu: var olmamış insanlar, yapay zeka yüz üretiyor

Furkan Ege

Furkan Ege

Ben Furkan Ege.

Bir cevap yazın

DMCA.com Protection Status