Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in Unknown on line 0
Yerli Araba Nedir? - Furkan Ege - Blog

Yerli Araba Nedir?4 dakikada okunabilir

yerli-araba-4

Yazıma nerden başlasam bilemiyorum açıkçası. Yapılan olumsuz eleştirilere açıklık getirmekten mi, bu konuda ki heyecanımı dile getirmekten mi, bize neleri getireceğinden mi. Peki bu yerli araba nedir?

TOGG sanırım adı”, “İtalyanlar yapmış diyorlar”, “Aynısının tıpkısı bir sene önce internette dolaşıyordu”, “Yav biz buna elektriği prizden mi vericez?”.. Sonu bitmek bilmeyen onca olumsuz eleştiri, dayanaksız fikir, mantıksız soru dolaşıyor şu ‘Yerli Araba’ hakkında. Her kafadan bir ses çıkıyor desem hiçte yanlış olmaz.

Yerli Araba Nedir
Yerli Araba Nedir

Düşünsenize ya. Bir çok Sanayi ve Teknoloji devrimini kaçırmışsınız, İnternet ve Bilgisayara daha 20-25 yıldır erişiminiz var, Teknolojiye hep en son erişimi olan bir ülkesiniz. Ve önünüzde yeni yeni rağbet gören, Global anlamda yeni kullanılan, yeni tanınan denilebilinecek bir sektör, -nesnelerin internetinden gelen- Otonom (Autonoum) araç sektörü var.


Bir çok Dünya devi ülke ve araç markası bile bu sektöre yeni yeni şans verirken sizin durmanız kadar saçma olan ne var?
Kaçırdığınız onça trenden sonra daha beklemenize ne gerek var?

Yerli Araba Nedir

Tasarımı diğer SUV’lara, diğer SEDAN’lara benziyor‘muş. Bir araç sadece Tasarımsal olarak muadillerine benziyor diye kopya mı oluyor?
İtalyan bir firmaya tasarlatılmış, neresi yerli ve milliymiş.

Bir girişim, ucunu kaçırdıktan sonra tutulamayacak bir sektöre girişim için
-deneyimsiz,
-faiş fiyatlar isteyen,
-global tasarım akımlarından bir haber
fakat sırf Türk olan bir firmaya tasarım yaptırmak yerine dünya devi firmalara ürün tasarlayan firmalardan destek almak ne kadar mantıksız?


Ve ne kadar yabancı bir ürün oluyor? Tesla ve Citroen gibi araç firmalarının tasarımcı kadrolarında ki kişi-ler Türk diye bu firmalar Türk malı mı oldu?

Sizi bir çok ahmakça soruyu cevaplayarak sıkmak istemem, fakat ortada bilinçsiz ve çok büyük bir kitle var.
Arzu ederseniz ki; Cahil ve büyük kitleden daha tehlikeli bir şey yoktur şu Dünya’da.

yerli-araba-3

Güzel ya, gerçekten güzel. Devletin ve Milletin geleceğini olumlu etkileyecek her girişim gibi bu da güzel.
Girişimin içeriği, ürünler apayrı güzel.
Full batarya ile 500km kadar mesafe alabilmesi,
30 dakika kadar bir sürede hızlı (bir çok yerde tam dolum diyor) dolum yapabilmesi,
dış ve iç dizaynı,
Otonom olması,
Holografik görüntüleme sistemi,
Doğa dostu olması vb. bir çok etkileyici özelliği varken, en önemlisi bir Türk girişimi iken neden köstek olunuyor? Neden toplumumuzun her kesimi destek olmuyor?

Siyasi ideolojilerinizi bir kenara atın lütfen, objektif bakın şu olaya. Bu olay belki de bir çok artçı girişimin habercisi.
Düşünsenize, Nesnelerin İnterneti (IoT) sektörünün öncüsü bir ülkeyiz, ne kadar güzel değil mi? Köstek olursanız sadece güzel bir hayalden ibaret olacak.

Evet benzeri olabilir, her şey bir şeylerden ilham alınarak yapılıyor şu devirde. Çünkü artık bilgiye ulaşmak çok kolay. Vazgeçemediğiniz akıllı telefonunuzdan bir kaç parmak hareketi ile Dünya’nın diğer ucunda ki modaya, akımlara, ikonlara göz atabiliyorsunuz. Önce kendinize bakın, siz ne kadar farklısınız ki 🙂

Yazının şu noktasına kadar bıkmadan, usanmadan gelebildiyseniz ne mutlu bana. Yorumlarda yapıcı ve/veya yıkıcı her türlü fikirlerinizi bekliyorum.

Bilgi ile kalın 🙂


Furkan Ege

Furkan Ege

Ben Furkan Ege.

1 comment

  1. Güzel bir yazı.

Bir cevap yazın

DMCA.com Protection Status