Connect with us

Hi, what are you looking for?

Python

Python Dersleri: 4- Python Yorum Satırı, Atama ve Girinti İşlemleri

5/5 - (6 votes)

Python Dersleri serimizin bu dersinde python atama, python girinti ve python yorum satırlarını ele aldık.

Python Yorum Satırı

python-dersleri-python-yorum-satiri
Python Yorum Satırı

Program yazarken yorumlar çok önemlidir. Bir programın içinde neler olup bittiğini tanımlarlar, böylece kaynak koduna bakan bir kişi ilgili kod satırının ne işe yaradığını anlamakta zorlanmaz.

Az önce yazdığınız programın önemli ayrıntılarını bir ay içinde unutabilirsiniz. Bu yüzden ilgili kodun açıklamasını belirtmek çok daha faydalı olacaktır. Bir çok programlama dilinde de yorum satırlarından faydalanmaktayız.

Python’da yorum yazmaya başlamak için hash (#) sembolünü kullanırız. Python Yorumlayıcı, yorum satırlarını yok sayar.

Örneğin;

#aşağıdaki kod satırı ekrana "Merhaba Dünya" yazdıracaktır.
mesaj = "Merhaba Dünya"
print (mesaj)

Python Atama

Python’da değişkenlere operatörler ile veri atarız. Aritmetik veya mantıksal hesaplama yapabilirler. Örneğin, ahmet = 19 bir atamadır.

ahmet isimli değişkene, = (eşit) operatörü ile 19 değerini atadık.

Çok Satırlı Atamalar

Python’da, bir satırın sonu Enter karakteri ile belirlenir. Ancak satır devam karakteri noktalı virgül (;) ile birden fazla satırda bulunacak bir kod blogunu tek satırda yazabiliriz.

Örneğin: a = 1; b = 43; c = 34;

Python Girinti

C, C++ ve Java gibi programlama dillerinin çoğu, bir kod bloğunu tanımlamak için { } ayraçlarını kullanır. Ancak Python, girinti kullanır.

Bir kod bloğu (bir fonksiyonun gövdesi, döngü vb.) girinti ile başlar ve ilk girintisiz satırla biter. Girinti miktarı size bağlıdır, ancak bu blok boyunca tutarlı olmalıdır.

for a in range(1,25):
print(a)
if a == 17:
break

Python’da girintinin uygulanması, kodun düzgün ve temiz görünmesini sağlar. Bu düzenli görünen Python programlarıyla sebep olur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

Twitter

5/5 - (3 votes) Snapchat tarafından tasarlanan hikaye formatı, günümüzün en ünlü sosyal ağlarının her birinde yoluna devam etti. Fleets’ler; Instagram, Snapchat veya Facebook...

Açık Kaynak

Oyla post Covid-19 pandemisinin hayatımıza işlediği bu zamanlarda uzaktan çalışma daha kalıcı hale geldi. Şirketler genel seçeneklerden daha düşük maliyetli, daha fazla gizlilik ve...

WordPress

5/5 - (2 votes) In this article, we have researched and examined the beautiful GitHub WordPress Themes for you. WordPress… So the most used...

Bilgisayar

Oyla post SWAP Alanı Nedir? Özellikle sunucularda ve düşük donanımlı linux sistemlerde kullanılmasıyla anılan SWAP alanı hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda size SWAP...