Connect with us

Hi, what are you looking for?

Donanım

CPU Ve Core Nedir?

CPU Ve Core Nedir? CPU, İngilizcesi Central Processing Unit olarak geçen ve Türkçesi Merkezi İşlem Birimi olan donanım birimi, yani işlemcidir.

5/5 - (3 votes)
cpu-ve-core-nedir
CPU Ve Core Nedir?

Bir çok Türkiye kuruluşlu Türk sunucu ve hosting firmasının Reseller ve diğer hosting paketlerini incelediğimizde %200 CPU, %400 CPU gibi ibareler görmekteyiz. Hadi gelin bu ifadeleri açıklığa kavuşturalım.

CPU Ve Core Nedir?

Örneğin bir firma; sattığı bir 10 hesaplı reseller hosting paketi için hesap başına %400 (yani 4) CPU verdiğini söylüyorsa ya tam olarak CPU ve Core terimlerini bilmiyor, ya da bilinçli şekilde veya farkında olmadan kelime oyunu yapıyor.

CPU Ve Core Nedir? Farkları Nelerdir?

CPU dediğimiz şey, İngilizcesi Central Processing Unit olarak geçen ve Türkçesi Merkezi İşlem Birimi olan, kasalarımızda gördüğümüz ve kare şeklindeki donanım birimi, yani işlemcidir.

Core, yani Çekirdek ise bu işlemcinin içindeki eş zamanlı işlem yapan fiziksel birimlerin adıdır. 4 çekirdek, 8 çekirdek, 32 çekirdek diye gider. (2’nin katları ile gitmesi zorunlu değil).

Sanal Çekirdek Nedir?

Bu donanımsal parça olan çekirdekler de sanal olarak ayrıca 2 çekirdeğe bölünür. Yani 8 fiziksel çekirdekli bir işlemcinin 16 sanal çekirdeği bulunur.

İşlemci tedariki dolara endeksli bir Türk firması bundan ötürü size site başı 4 işlemci tahsis edemez. Fakat örnek vermek gerekirse size 32 çekirdekli, E tipi Xeon işlemcilerinden 4×10 adet sanal çekirdek tahsis edebilir. Yani 4 çekirdek X 10 hesaptan yola çıkarsak size 40 adet çekirdek tahsis etmekte.

Ve belirtmemiz gerekir ki bu sadece gerektiği yerlerde ve kısıtlı bir süre tanınan bir hak olacaktır. Sürekli %100 şekilde 4×10 Core kullanımından sonra limitlendirme ve hesabı kapatmaya gitmeleri kuvvetle muhtemel.

Peki bu isimlendirmenin bir diğer nedeni de CloudLinux olabilir mi?

CloudLinux Nedir?

CloudLinux bir çok sunucu firmasının kullandığı işletim sistemidir.

Donanımları yönetme, yetkilendirme, web protokollerini uygulama ve yönetme, hesap tanımlama gibi yüzlerce farklı işlemi yapmamızı sağlayan bu işletim sistemi; işlemcideki çekirdek sayısının da kendi sistemi içerisinde CPU olarak belirtmekte. Bu kafaları karıştıran bir diğer unsurdur. Yazılıma göre her çekirdek %100 CPU olarak geçer. Ve firmalar farkında olmadan veya bilinçli bir şekilde pazarlama esnasında %100, %200, %400 gibi terimleri çekinmeden kullanır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

Twitter

5/5 - (3 votes) Snapchat tarafından tasarlanan hikaye formatı, günümüzün en ünlü sosyal ağlarının her birinde yoluna devam etti. Fleets’ler; Instagram, Snapchat veya Facebook...

Açık Kaynak

Oyla post Covid-19 pandemisinin hayatımıza işlediği bu zamanlarda uzaktan çalışma daha kalıcı hale geldi. Şirketler genel seçeneklerden daha düşük maliyetli, daha fazla gizlilik ve...

WordPress

5/5 - (2 votes) In this article, we have researched and examined the beautiful GitHub WordPress Themes for you. WordPress… So the most used...

Bilgisayar

Oyla post SWAP Alanı Nedir? Özellikle sunucularda ve düşük donanımlı linux sistemlerde kullanılmasıyla anılan SWAP alanı hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda size SWAP...