Connect with us

Hi, what are you looking for?

Açık Kaynak

Açık Kaynak Video Konferans Araçları [En İyi 10]

Oyla post

Covid-19 pandemisinin hayatımıza işlediği bu zamanlarda uzaktan çalışma daha kalıcı hale geldi. Şirketler genel seçeneklerden daha düşük maliyetli, daha fazla gizlilik ve güvenlik sunan video konferansı yazılımlarını keşfetmek istemekte. Bizde bundan dolayı bu yazımızda size açık kaynak video konferans araçlarını derledik.

Devam eden Covid-19 salgını nedeniyle dünyada ki bir çok çalışan evden çalışmaya devam ederken, bir video konferans uygulaması kullanmak, e-postanızı kontrol etmek veya sosyal medya kullanmak kadar yaygın hale geldi. Pandeminin başlangıcında uzaktan çalışanlar için video konferans uygulamaları çok önemli bir hal aldı. Bu uygulamalarda önemli olan faktörlerin en önemlisi kullanılabilirlik ve maliyet. Birçok şirket acil ihtiyaçları için Zoom veya Google Meet gibi ücretsiz veya ucuz video konferans araçlarına yöneldi. Fakat bazı büyük kuruluşlar bu uygulamaların kurumsal sürümlerini kullanıyor ve yüksek ücretler ödüyor.

Bunlar arasında daha düşük maliyetli bir seçenek aramak, daha güvenli bir şey aramak veya açık kaynaklı yazılımın özgecil ve şeffaf doğasını deneyimlemek isteyen bir çok kuruluş var. Ayrıca, ticari platformlarını 2020’nin başlarında ücretsiz olarak sunan video konferans sağlayıcıları, 2021’e geçerken bu ücretsiz işleri sona erdirebilir.

Neyse ki, önde gelen ticari ürünlerin ötesine geçmek isteyen şirketler için birçok seçenek var. Salgın nedeniyle video konferans talebi, açık kaynak video konferans araçları projelerinin gelişimini hızlandırdı ve son kullanıcılar ve şirketler, son yıllarda mevcut olandan daha sağlam tekliflerden yararlanabiliyor. Bu projelerin çoğu, Google tarafından geliştirilen ve sürdürülen açık kaynaklı, gerçek zamanlı iletişim framework’u olan WebRTC ve diğer ses, video ve veri iletişimini destekleyen teknolojileri kullanmaktadır.

Bunlardan bazıları ücretsizdir ve bazıları ticari yükseltme seçeneklerine sahiptir. Bazılarında müşteriler yazılımı şirket içinde kurar, barındırır ve sürdürürken, diğer platformlar bulut tabanlı barındırma sağlar ve bazıları her iki seçeneği de sunar.

Bazı açık kaynak video konferans araçları ise bunların yanında ekran paylaşım ve kurumsal dostu uzak masaüstü desteği de sağlamakta. Video konferans, web konferansı, metin sohbeti, VoIP ve ekran paylaşımı gibi diğer özellikler içinde barındıran bir çok araç bulunmakta.

Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli seçeneklerle, kuruluşunuz için en iyi açık kaynak video konferans araçlarını bulacağınızı umuyoruz. Platformlar, birinin diğerinden daha iyi olduğunu önermek için herhangi bir tercih veya sıralama olmaksızın alfabetik sıraya göre listelenmiştir. Seçenekleri yan yana karşılaştırabilmeniz için bir özellikler tablosu ekledik. Sizin için derlediğimiz en iyi açık kaynak video konferans araçları;

 • Apache OpenMeetings
 • BigBlueButton
 • Element
 • Jami
 • Jitsi Meet
 • Linphone
 • Nextcloud Talk
 • OpenVidu Call
 • SignalWire Work
 • Wire
 • Feature comparison

Apache OpenMeetings

Apache açık kaynak projesinin bir parçası olan Apache OpenMeetings, kullanıcılara anlık mesajlaşma, beyaz tahta paylaşımı ve işbirliğine dayalı belge düzenleme gibi diğer video konferans araçları gibi video konferans sağlar. Masaüstü veya mobil uygulaması olmamasıyla beraber son kullanıcılar sisteme masaüstlerinde veya telefonlarında bir web tarayıcısı aracılığıyla erişirler. En son sürüm olan 5.0.1, Eylül 2020‘de piyasaya sürüldü.

video-konferans-araclari
Video Konferans Araçları, Apache OpenMeetings
Görünümü size eski usul bir Windows uygulamasını hatırlatsa da, Apache OpenMeetings ticari video konferans araçlarının birçoğunda bulunan birçok özelliğe sahiptir.

Birçok ticari video konferans araçlarında olduğu gibi, OpenMeetings kullanıcıların çağrıları kaydedebilir (.AVI veya .FLV formatında çıkışla), farklı kamera çözünürlükleri seçebilir ve bir çağrı sırasında giriş cihazlarını değiştirebilir. Sistem, kullanıcılara farklı izinler vermek için denetleme özellikleri içerir ve özel mesajlaşma da mevcuttur. Diğer özellikler arasında anket ve oylama yer alır ve platform, yedekleme özellikleri sağlamaktadır.

Toplantılar OpenMeetings takvimi aracılığıyla planlanabilir veya Google Takvim ve Outlook gibi harici takvim uygulamalarına bağlanabilirsiniz. OpenMeetings’i büyük olasılıkla şirket içinde kendi sunucunuzda kuracak olsanız da, barındırılan hizmet sağlayıcıları da mevcuttur. Kod ve daha fazla ayrıntı GitHub‘da mevcuttur.

BigBlueButton

BigBlueButton, kurumsal dünyadan daha çok çevrimiçi öğrenme ve eğitim topluluğu için tasarlanmış; ses, video, slaytlar, sohbet ve eğitmen/sunum yapan kişinin ekranının gerçek zamanlı paylaşımını sağlayan profesyonel bir video konferans aracıdır. Öğrenciler/katılımcılar, emoji simgeleri, anketler ve daha bir çok şeyin paylaşılması yoluyla başkalarıyla da iletişim kurabilir.

Video Konferans Araçları, BigBlueButton

Hizmetin amacının çoğu eğitim ve öğrenmeyi amaçlasa da, platformu video konferans amacıyla kullanmak isteyen şirketler kesinlikle bunu yapabilir. BigBlueButton, kendi sunucunuzda çalışabilen HTML5 tabanlı bir web uygulamasıdır veya barındırılan bir hizmeti kullanabilirsiniz. Kullanıcılarınız tarayıcıları (masaüstü veya mobil) aracılığıyla bağlanır, bu nedenle cihazlarına yüklenecek bir yazılım yoktur. BigBlueButton’ın kodu ve daha fazla ayrıntı GitHub‘da mevcuttur.

Element (eski adıyla Riot)

Element, merkezi olmayan video konferans araçlarındandır. Açık kaynaklı Matrix iletişim ağı için güvenli bir işbirliği uygulamasıdır. Uygulamanın arkasındaki şirket, aynı zamanda Element adlı, Matrix üzerinde çalışan Element Matrix Services adlı bir barındırma hizmeti sunuyor.

Video Konferans Araçları, Element

Uçtan uca şifreleme ve çapraz imzalı cihaz doğrulaması ile korunan sohbet uygulaması, ekipler, arkadaşlar ve kuruluşlarla işbirliği yapmak için güvenli bir seçenek olacak şekilde tasarlanmıştır. Genel platformun, kullanıcılara topluluklar oluşturma, metin mesajları gönderme ve bir grup veya topluluk içinde video konferans başlatma şansı veren Slack’e açık kaynaklı bir alternatif olması amaçlanmıştır. Her şeyden önce bir sohbet uygulaması olan Element, katılımcıları sessize alma / açma ve toplantıları planlama gibi diğer platformlar tarafından sunulan bazı gelişmiş video konferans özelliklerinden yoksundur.

Element kar amacı gütmeyen bir şirket olsa da, kurucuları Matrix protokolünü oluşturdu ve kar amacı gütmeyen Matrix.org Foundation’ın Koruyucularıdır (yasal direktörler) . Web, mobil ve masaüstü uygulamalarıyla kullanılabilen Element, bireyler ve küçük gruplar için ücretsizdir. Ekiplerin ve işletmelerin , aylık kullanıcı başına 2 ABD dolarından başlayan fiyatlarla bir Element Matrix Hizmetleri planına abone olmaları gerekir . GitHub’daki sürümler arasında Element WebElement MasaüstüElement iOS ve Element Android bulunur.

Jami

Video konferans araçlarından birkaçı gibi Jami; pandemiye yanıt olarak Jami, eşler arası iletişim yazılımını bir grup iletişim platformuna dönüştürmeye karar verdi. Onun son sürümü olarak adlandırılan, “Together,” bireysel gizliliği ve güvenliğini koruyarak işbirliği yapmak için büyük gruplar olanak sağlamak amacı ile Ekim 2020 yılında başlatıldı.

Video Konferans Araçları, Jami
Jami’nin ‘Together’ olarak adlandırılan en son sürümü, büyük grupların gizlilik ve güvenliği korurken işbirliği yapmasına olanak tanır.

Jami’nin benzersiz özelliklerinden biri, sınırlı internet erişimine sahip cihalar ve düşük bant genişliğine sahip ağlarda çalışma taahhüdüdür. Uygulamalar; Windows, MacOS, Linux, iOS, Android ve Android TV için mevcuttur.

Bir video konferansta, kullanıcılar konferans düzenini dinamik olarak değiştirebilir, vurgulamak için katılımcıları seçebilir, sunumları paylaşabilir veya medyayı tam ekranda yayınlayabilir. Uygulama, tek bir tıklama ile kalıcı veya geçici bir oda oluşturma özelliği ile bir konferans sunucusuna dönüşebilir. Bunlardan biri oluşturulduktan sonra, davet edilen kullanıcılar toplantı sahibi olmasa veya başka bir görüşmede olsa bile istedikleri zaman buluşabilir, görüşebilir ve birbirleriyle konuşabilir. Kod ve ek ayrıntılar Jami’nin sitesinde mevcuttur .

Kullanıcılar üzerinde daha yüksek bir kontrol seviyesi arayan şirketler için Jami, Jami Hesap Yönetim Sunucusunu (JAMS) yarattı . Bu, dağıtılmış ağ mimarisinden yararlanır, ancak yöneticilere kullanıcıları ve grupları oluşturma ve yönetme, izinleri kontrol etme ve bir LDAP sunucusuna veya Active Directory hizmetine bağlanma yeteneği sağlar.

Jitsi Meet

Jitsi’nin ücretsiz ve açık kaynaklı video konferans ve anlık mesajlaşma uygulamaları koleksiyonunun bir parçası olarak Jitsi Meet, bir hesap oluşturmaya gerek kalmadan anında ücretsiz video konferans sağlar. Bu özellik ile diğe video konferans araçlarından çok farklı bir özelliği bize sunuyor. Kullanıcılar masaüstlerini veya sunumlarını paylaşabilir, birbirleriyle sohbet edebilir ve hatta bir video görüşmesinde emojiyi kullanabilir. Hatırlanması uzun bir karışık harf dizisinden daha kolay olan “eğlenceli toplantı” URL’leri dahil olmak üzere özel URL’ler ile davetiyeler oluşturulabilir.

Video Konferans Araçları, Jitsi Meet
Jitsi Meet, diğer video konferans araçlarından ayrı şekilde bir hesap oluşturmaya gerek kalmadan ücretsiz anlık görüntülü toplantılar sağlar.

Kullanıcılar meet.jit.si web sitesi üzerinden toplantılar oluşturabilir veya şirketler kendi Jitsi Meet sunucularını veya oluşumunu barındırabilir. Ek olarak, bir Jitsi odasını kendi web sitenize yerleştirebilirsiniz. Kod ve ek ayrıntılar GitHub’da mevcuttur .

Grup şu anda uçtan uca şifreleme işlevselliği sağlamaya çalışıyor, bu nedenle bu özelliği arayan şirketler deneysel aşamasının ötesine geçmeden önce beklemek isteyebilir.

Hizmet, teknolojiyi kendi ticari video konferans teklifinde kullanan birleşik iletişim satıcısı 8×8 tarafından desteklenmekte ve işletilmektedir . Ticari sürüm, veri transkripsiyonu ve toplantı geçmişi seçeneklerini ekler.

Linphone

Akıllı telefonlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan Linphone, yüksek tanımlı ses ve görüntülü arama işlevselliği içeren açık kaynaklı bir VoIP projesidir. Video konferans araçları arasından en çok platformda desteği olan Linphone softphone uygulamasının özellikleri arasında anlık mesajlaşma, grup sohbeti ve dosya paylaşımı gibi özellikler bulunur. Hesap oluşturma ve QR kodu veya URL aracılığıyla uzaktan yapılandırma mevcuttur.

Video Konferans Araçları, Linphone

Flexsip sunucu yazılımı şirket içinde veya bulutta barındırılabilir ve herhangi bir SIP VoIP operatörü dahil olmak üzere çoğu PBX ve SIP sunucusuyla birlikte çalışabilir. Çalışanlarınız Linphone’u Windows, macOS ve GNU/Linux için masaüstü uygulamaları aracılığıyla kullanabilir. Ayrıca iOS ve Android için mobil uygulamalar veya web ortamında da çalışmaktadır.

Grup, Linphone’un güvenli eliptik eğriler Diffie-Hellman (ECDH) X25519 ve X448 ile birlikte AES 128-bit veya 256-bit anahtar uzunluğu kullanarak ZRTP ve SRTP-DTLS şifreleme protokollerine dayalı şifreleme ile güvenli iletişim sunduğunu söylüyor.

Belledonne Communications, Linphone projesini destekler ve müşterilere geliştirme yardımı, özel yazılım geliştirme ve destek hizmetleri sağlar. Lisans seçenekleri ve daha fazla ayrıntı Linphone sitesinde mevcuttur ve kod GitHub‘da mevcuttur.

Nextcloud Talk

Yazımızda bulunan video konferans araçları arasından en kötüsü ‘bize göre’ Nextcloud Talk. NextcloudNextcloud Talk eklentisi aracılığıyla öne çıkan video konferans ile bir dizi işbirliği aracı içeren açık kaynaklı, şirket içi bir içerik işbirliği platformudur. Platform, mevcut mimari ile entegrasyon için bu hizmetlerin kontrolünü doğrudan BT gruplarına vermeyi amaçlamaktadır. Nextcloud’u diğer özellikler için halihazırda kullanmıyorsanız, Nextcloud Talk’ta yalnızca video özellikleri için tüm platformu kurmak biraz fazla olabilir.

Video Konferans Araçları, Nextcloud Talk
Nextcloud Talk, grup işbirliği için Nextcloud iletişim platformuyla entegre olan bir eklentidir. Bize göre kullanılması en mantıksız video konferans araçlarından biridir.

Talk eklentisi ekran paylaşımını, çevrimiçi toplantıları ve diğer web konferansı özelliklerini destekler. Kullanıcılar, iOS ve Android için web veya mobil uygulamalar aracılığıyla bağlanır. Eşler arası sesli ve görüntülü aramalar şifrelenir ve platformlar arası destek için WebRTC’yi kullanır. 4.500 $’dan başlayan isteğe bağlı Nextcloud Talk Yüksek Performans Back End‘i ile şirketler web seminerlerini ve genel web toplantılarını etkinleştirebilir. Kod ve ek ayrıntılar GitHub‘da mevcuttur.

OpenVidu Call

OpenVidu platformu geliştiricileri aracılığıyla özel video konferansları oluşturmanızı sağlar OpenVidu Call ayrıca bağımsız bir video konferans aracı olarak kullanılabilir. Muhtemelen bu katılımcılar arasında en iyi görünen video konferans teklifi olan OpenVidu Çağrı, çok taraflı video konferans, akıllı düzenler, entegre sohbet ve ekran paylaşımı gibi özellikler içerir.

Video Konferans Araçları, OpenVidu Call
OpenVidu Call, şirketler için özelleştirme ve markalama seçeneklerini destekler.

Şirketler, GUI, marka ve simgeleri değiştirme ve kayıt gibi özellikler ekleyebilme özelliği ile sistemi kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirler. Diğer video konferans araçlarından çok daha ‘özgürlükçü’ bir araç olmasıyla beraber platform; şirket içinde veya Amazon Web Hizmetlerinde kurulacak şekilde tasarlanmıştır. Tescilli bir profesyonel sürüm, diğer açık kaynaklı medya hizmetleri için gelişmiş izleme ve destek dahil olmak üzere kurumsal düzeyde özellikler içerir. OpenVidu sitesinde pro sürüm için fiyatlandırma ayrıntıları ve açık kaynak ve pro sürümleri için belgeler bulunur.

SignalWire Work

Video konferans araçları arasında benzersiz bir dönüş SignalWire’dan geliyor. SignalWire Work, belirlenen bir zamanda kullanılan ve toplantının ardından kaybolan video konferans odaları oluşturmak yerine odaları her zaman açık tutar. Fiziksel bir ofiste dolaşırken olduğu gibi, kullanıcılar kimin konuşmaya açık olduğunu görebilir.

Video Konferans Araçları, SignalWire Work
SignalWire Work, çalışanların toplantı odalarına girip çıkabilecekleri veya anında yenilerini ayarlayabilecekleri sanal bir ofis olarak kurulur. Diğer video konferans araçlarında bulunmayan bir özelliğe sahiptir.

Diğer video konferans araçları gibi maalesef bulut tabanlı platformda çalışmakta ve kurulacak uygulama veya eklenti yoktur. Kullanıcılar sisteme SignalWire’ın bulutu üzerinden erişirler. Kullanıcılar sanal lobiler kurabilir ve kapalı veya özel toplantılar için odaları kitleyebilirler.

Şirket, hem temel bir plan hem de kayıt, transkripsiyon ve AI gürültü engelleme gibi özellikler ekleyen profesyonel bir plan sunuyor. Fiyatlandırma kullanıcı sayısına bağlıdır ve ilgilenenler için 30 günlük ücretsiz deneme süresi vardır. Kod ayrıntıları GitHub‘da mevcuttur.

Bu seçenek, uzak çalışma dünyasında benzer bir ortam sağlamanın bir yolu olarak, çalışanları salgın öncesinde üretken olmak için doğaçlama ofis içi işbirliğine güvenen şirketlere hitap edebilir. Herkese, toplantı bittiğinde kameranın kapandığı Zoom aramalarından daha uzun süre kamerada kalabileceklerini hatırlatın.

Wire

2018’de Skype’ta çalışan ses mühendisleri tarafından başlatılan Wire, kendisini “günümüzün işbirliği en gelişmiş güvenlik ve üstün kullanıcı deneyimiyle buluşuyor” şeklinde tanıtıyor. Şirket, platformunun %100 açık kaynak olduğunu, bağımsız olarak denetlendiğini ve ISO, CCPA, GDPR ve SOX ile uyumlu olduğunu söylüyor.

Video Konferans Araçları, Wire
Wire, işbirliği platformunun temel özellikleri olarak güvenliği ve şeffaflığı öne çıkarıyor.

Özellikler arasında anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü aramalar, dosya paylaşımı ve uçtan uca şifreleme ile korunan harici özellikler yer alır. En fazla 25 katılımcı bir sesli aramaya katılabilir; fakat video görüşmeleri 12 katılımcı ile sınırlıdır.

Müşteriler, seçtikleri plana bağlı olarak bulutta veya kendi sunucularında dağıtım yapabilir. İş seçenekleri arasında Pro ve Enterprise sürümleri ile isteğe bağlı bir kriz işbirliği paketi olan Wire Red hizmeti yer alır. Bu sürüm, acil durumların veya güvenlik ihlallerinin hızlı iletişim ihtiyacı yarattığı şirketlere yönelik önceden hazırlanmış, güvenli bir iletişim platformudur. Kod ve ek ayrıntılar GitHub‘da mevcuttur. Ve bizce açık kaynak video konferans araçları arasından en iyilerinden biri Wire’dır. Şimdi sıra video konferans araçları’nın özelliklerinin karşılaştırılmasında.

Açık kaynak video konferans araçları: Özellik karşılaştırması.

(Daha fazla sütun görmek için tabloyu sağa kaydırın veya sürükleyin.)

Apache OpenmeetingsBigblue ButtonElementJamiJitsiLinphoneNextcloud TalkOpenvidu CallSignalwire WorkWire
Maksimum kullanıcı / çağrıKişisel konferans odaları için 16; Sunum odaları için 120100 maks. Kayıt tek seanslar için; sunucu tek seferde 150 kullanıcıyı destekleyebilir (ör. 50 kullanıcılık 3 oturum)Görünür bir sınır yok, ancak büyük aramalarda kalite düşebilirSınırsız75, ancak kalite 35 katılımcının üzerinde düşebilirSesli aramalar için 8; aynı veya daha az video20Sınırsız, ancak kalite 20-25 katılımcının üzerinde düşebilirTemel sürüm için 50; Pro sürümü için 100Sesli aramalar için 25; Video görüşmeleri için 12
Giriş / hesap gerekli mi?EvetGreenlight için evet (web sunucusu ön ucu)Evet, Matrix.org aracılığıylaEvet, ancak kişisel bilgi gerekmezHayırEvetEvetHayır; kullanıcılar bilgi vermeden demo sitesi üzerinden katılabilirEvetHayır; misafirler sadece masaüstünden katılabilir
Sesli arama seçeneğiHayır, ancak ticari destek hizmetleri aracılığıyla VoIP ve SIP entegrasyonu mevcutturHayırHayırHayırEvetHayırEvet, SIP köprüsü aracılığıylaHayırAgora Voice, Dialogflow (yerel, ücretsiz, SIP) ile uygulama entegrasyonlarıHayır
İstemci platformlarıWeb, macOS, Windows, LinuxWeb, macOS, Windows, Linux, iOS, AndroidmacOS, Windows, Linux, iOS, Android, AndroidTVWeb, macOS, iOS, AndroidWeb, macOS, Windows, GNU / Linux, iOS, AndroidWeb, Android, iOSWeb, iOS, Android, Windows, macOS
VİDEO KONFERANS KONTROLLERİ VE GÜVENLİK
Toplantı kilidi /
şifre kontrolü
HayırEvetHayırHayırEvetHayırEvetHayırHayırHayır
Katılımcı ekle / kaldırEvetEvetHayırHayırEvetHayırEvetHayırEvetHayır
Katılımcıları sessize al / sessize alEvetEvetHayırHayır, ama beklemeye alabilirEvetHayır, ama beklemeye alabilirEvetEvetEvetHayır
Sunucuyu değiştirEvetEvetHayırHer katılımcı sunum yapan kişidirEvetHer katılımcı sunum yapan kişidirEvetHer katılımcı sunum yapan kişidirEvetHayır
Ekran paylaşımıEvetEvetEvetEvetEvetHayırEvetEvetEvetEvet
Beyaz tahtaEvetEvetHayırHayırHayırHayırHayırHayırHayırHayır
Yazılı sohbetGrup ve özelGrup ve özelEvetEvetGrup ve özelGrup ve özelYalnızca grupYalnızca grupEvetEvet
Ara odalarıKullanıcılar iki odaya sahip olur (konferans odası ve sunum odası)EvetKullanıcılar özel odalar oluşturabilirHayırHayırHayırHayırHayırHer kullanıcının kendi odası vardırHayır
KayıtlarEvetEvetHayır (Gold ve Platinum planları için yakında)EvetEvetSadece sesHayırEvetYalnızca pro sürümüHayır
Ek özelliklerYoklamaOylama, el kaldırma, emojiler, öğrenme yönetim sistemleriyle entegrasyonDosya yükleme, emojiler, çıkartmalarResimler ve dosya yükleme; sohbet alanına göndermek için video ve sesli mesajlar kaydetmeAnket yapın, elinizi kaldırın, YouTube videosunu paylaşın, canlı yayın başlatın, arka plan bulanıklığı (beta)Resim ve dosya paylaşımı Düzende hoparlör boyutunu ayarlayabilirRahatsız etmeyin modu. Pro sürümü: transkripsiyon, AI ses görevlisi, canlı yayın, YouTube Live ve Facebook Live entegrasyonunu içerir.Dosya paylaşımı, misafir odaları
Şifreleme ve güvenlik özellikleriHTTPS (TLS protokolü); sunucu tarafı erişim kısıtlanabilirHTTPS (TLS protokolü); DTLS-SRTP şifrelemesi; güvenlik duvarı desteğiÇapraz imzalı cihaz doğrulama ile uçtan uca şifrelemeÇağrılar ve dosya aktarımları için uçtan uca (TLS 1.3); mesajlar bir RSA anahtarıyla şifrelenirDTLS-SRTP şifrelemesi; uçtan uca yakında geliyorSesli ve görüntülü aramalar için SRTP, SRTP-DTLS veya ZRTP şifreleme; 1: 1 ve grup mesajlaşma için uçtan uca şifrelemeUçtan uca şifrelemeDTLS-SRTP şifrelemesi; sunucu API ve istemci rolü tabanlı sistemTüm sürümler için DTLS-SRTP şifreleme; 1:1 aramalar için uçtan uca şifreleme (yalnızca beta, Pro sürümünde)Uçtan uca şifreleme
KURULUM VE FİYATLANDIRMA
Barındırma seçenekleriŞirket içi; üçüncü taraf hizmetler aracılığıyla sunulan barındırmaŞirket içi; üçüncü taraf hizmetler aracılığıyla sunulan barındırmaŞirket içi veya bulut tabanlıBulut tabanlıŞirket içi veya bulut tabanlıFlexsip sunucusu, şirket içinde veya bulut aracılığıyla kurulabilirNextcloud platformunun bir parçası olarak şirket içiŞirket içi veya bulut içi (AWS)Bulut tabanlıŞirket içi veya bulut tabanlı
FiyatlandırmaBedavaBedavaBireyler ve küçük gruplar için ücretsiz; Ekipler ve işletmeler için Element Matrix Hizmetleri planları ayda 2 ABD Doları’ndan başlar.BedavaBedavaBedava; ücretli geliştirme yardımı, özel yazılım geliştirme ve mevcut destek hizmetleriBedava. Nextcloud Talk Yüksek Performans Arka Ucu $4.500’dan başlıyor. Bazı Nextcloud Enterprise planları Nextcloud Talk’u desteklerCommunity Edition ücretsizdir. Pro sürümünün maliyeti 0.0006 $/dakika (plan bilgilerine bakın)Temel plan 10 kullanıcı için 350 dolardan başlıyor. Profesyonel plan, 10 kullanıcı için $500’den başlar. (plan bilgisi ve fiyatlandırma)Pro planı $6/ kullanıcı/ay, Kurumsal plan $9,50/kullanıcı/ay. (plan bilgilerine bakın)
Ticari destek mevcut mu?Evet, üçüncü taraf hizmetleri aracılığıylaEvet, üçüncü taraf hizmetleri aracılığıylaEvet, Element Matrix Services aracılığıylaEvet, Jami Hesap Yönetim Sunucusu aracılığıylaEvet, üçüncü taraf hizmetleri aracılığıylaEvetKurumsal planlara dahildirPro sürümüne dahildirTüm planlara dahilTüm planlara dahil
Demo sitesi?EvetEvetEvetHayır, ancak ücretsiz istemci indirme ve sunucuya bağlanmanıza izin verirEvetHayır, ancak ücretsiz istemci indirme ve arkadaşlarınızla denemenizi sağlarEvetEvetHayır, ancak 30 günlük ücretsiz deneme mevcutHayır, ancak 30 günlük ücretsiz deneme mevcut
Video Konferans Araçları’nın özellikleri.
Kaynaklar: Apache OpenMeetings, BigBlueButton, Element, Jami, Jitsi, Linphone, Nextcloud, OpenVidu, SignalWire, Wire

Ama bekleyin, dahası var!

Bu platformları araştırırken, bahsetmeye değer birkaç başka video konferans araçlarına rastladık. Yazımızda bulunan açık kaynak video konferans araçları arasında olmasalar da, bazı harika görüntülü sohbet ve iletişim seçenekleri sunabilirler:

 • Signal: Mobil cihazlar ve masaüstü bilgisayarlar üzerinden ücretsiz güvenli mesajlaşma ve bire bir video görüşmeleri. Video görüşmeleri şu anda masaüstü sürümü için beta test aşamasındadır.
 • Chat: Slack‘e açık kaynaklı bir alternatif olarak tasarlanan Chat, kullanıcıların video konferans yoluyla iletişim kurmasını da sağlar. Seçenekler: Chat aracılığıyla bulut tabanlı barındırmanın yanı sıra kendi kendini yöneten (şirket içi veya özel bulut) bir sistem içerir.

Size bu yazımızda en iyi açık kaynak video konferans araçları’nı derledik. Sizinde bildiğiniz farklı video konferans araçları varsa yorumlarda bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin.

2 Comments

2 Comments

 1. Fatih

  22 Mayıs 2021 at 13:06

  Teşekkürler, çok detaylı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Emeğiniz için teşekkürler. Bir de şu göz önünde uçuşan kar zımbırtıları olmasaydı daha iyiydi. Neyse ki dev-tools ile o objeleri yokettim de böylece düzgünce okuyabildim makaleyi.

  • Furkan Ege

   7 Haziran 2021 at 12:49

   Merhabalar. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim. Bende uzun süredir kaldırmayı düşünüyordum, meşgaleler yüzünden nasip olmamıştı. Sizin yorumun üstüne kaldırdım anca…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları da beğenebilirsiniz

Twitter

5/5 - (3 votes) Snapchat tarafından tasarlanan hikaye formatı, günümüzün en ünlü sosyal ağlarının her birinde yoluna devam etti. Fleets’ler; Instagram, Snapchat veya Facebook...

WordPress

5/5 - (2 votes) In this article, we have researched and examined the beautiful GitHub WordPress Themes for you. WordPress… So the most used...

Bilgisayar

Oyla post SWAP Alanı Nedir? Özellikle sunucularda ve düşük donanımlı linux sistemlerde kullanılmasıyla anılan SWAP alanı hakkındaki yazımıza hoş geldiniz. Bu yazımızda size SWAP...

Flask

5/5 - (1 vote) Flask Nasıl Kurulur? Bu yazımda Python Framework’u olan Flask ile çok basit bir uygulama yapmayı ve bunu İnternet’e, yani kanlı...